Provozovatelé distribuční sítě se potýkají s povinností zřízení a evidencí věcného břemene k dotčeným pozemkům svými sítěmi.
Pro tento administrativní proces je vyžadována podpora zajištění legislativních náležitostí z pohledu výstavby distribuční sítě a inventarizace stávajících staveb a věcných břemen. Podstatnou úlohou je minimalizovat rizika škod z prodlení či opomenutí zřízení věcného břemene . Společnost Sykora Data Center s.r.o. nyní implementuje komplexní řešení, jak efektivně řídit tyto procesy, a to v podobě systému Správa věcných břemen (SVB) pro společnost RWE GAS Net, s.r.o.
Základem systému SVB je datové schéma a mapa evidující stavby (úseky distribuční sítě), dotčené parcely, vlastníky dotčených parcel a smlouvy ošetřující dotčené parcely. V této aplikaci jsou uchovávány a zobrazovány, jak alfanumerické hodnoty, tak grafická data včetně mapových podkladů. Do SVB stačí nahrát grafická vektorová data návrhu geometrie budoucí trasy PZ a informace o ostatních objektech získá SVB automaticky z externích součinných systémů, jako jsou RUIAN, WFS ČÚZK, OpenStreetMap ad. Systém umí spolupracovat s CAD systémy, a podporuje tedy import zákresů staveb ze souborů DGN a DXF, což přináší snadnou přenositelnost dat do SVB. V tomto systému je navíc k dispozici grafický nástroj pro zákres a editaci sítě, díky němuž lze jednoduše pracovat s návrhem sítě přímo v SVB.
Dotčené parcely staveb se v SVB automaticky vyhodnocují na základě průniku parcely s geometrií stavby. Lze například zadat požadavek na získání dotčených parcel několikakilometrové trasy, a tím získat veškeré dostupné informace o stovkách parcel. Z externích zdrojů ČÚZK se nahrají nejen alfanumerická a grafická data parcel, ale také informace o vlastnících a listech vlastnictví. Na základě jednoho dotazu v SVB, jsou v systému k dispozici všechny potřebné informace pro tvorbu smluv ošetřující majetkoprávní vztahy stavby.
Pro tvorbu smluv, ať už se jedná o smlouvy o zřízení věcného břemene, nájemní smlouvy či kupní smlouvy, je v SVB vytvořen mechanismus, který přiřazuje dotčené parcely do smluv na základě vlastnických skupin a listu vlastnictví. V průběhu jednání s vlastníky jsou do systému manuálně doplňovány náležitosti smlouvy potřebné k podpisu smlouvy a následnému zápisu rozsahu práva do katastru nemovitostí. Před podpisem smlouvy s vlastníky lze v SVB využít automatického vygenerování dokumentu smlouvy, a tím mít smlouvu přichystanou k podpisu bez ručního vytváření dokumentů a bez rizika chyb z přepisování údajů ze systému.
Autor:
Romana Valentová je vedoucí strategie informačních systémů v RWE GasNet.
Lukáš Trojek je systémový architekt ve společnosti Sykora Data Center
Článek vyšel v tématickém speciálu InGIS časopisu CAD.